انتخاب علوفه هیدروپونیک مناسب برای اسب

انتخاب علوفه هیدروپونیک مناسب برای اسب

انتخاب علوفه هیدروپونیک مناسب برای اسب: یکی از فعالیت هایی که شرکت البرز تجهیز انجام می دهد انتخاب علوفه هیدروپونیک مناسب برای اسب می­باشد. در این مقاله طریقه تولید علوفه به روش هیدروپونیک آموزش داده می­شود. علوفه غذای اصلی دام­های اهلی مانند گاو، گوسفند و اسب می­باشد. اما در برخی کشورهای اروپایی میوه و سبزیجات تازه نیز به اسب داده می­شود.

تغذیه مناسب برای اسب­ها از اهمیت والایی برخوردار است زیرا تغذیه مناسب برای سالم نگه داشتن فیزیک بدن اسب­ها بسیار مهم می­باشد؛ بخصوص اسب­های مسابقه­ای زیرا بدن این اسب­ها نباید توده چرخبی داشته باشد.

با دانستن این موضوع که اسب یک حیوان نشخوار کننده نیست پس علوفه هیدروپونیک جو گزینه مناسبی به دلیل هضم آسان می باشد. با توجه به اینکه مقدار مصرفی از علوفه متناسب با میزان فعالیت بدنی اسب ها(مسابقه ­ای، مادیان و…) می­باشد پس مقدار استفاده علوفه هیدروپونیک در سبد غذایی باید زیر نظر دامپزشک و کارشناس تولید علوفه هیدروپونیک باشد.

علوفه هیدروپونیک چیست؟

علوفه هیدروپونیک اعم از علوفه تازه، جوانه زده یا دانه های جوانه زده می­باشد که با سپری کردن فناوری نوین جایگزین بسیار مناسبی برای آن دسته از کشاورزانی می­باشد که بدون نور خورشید، زمین و آب کم  علوفه سبز تولید می کنند. علوفه هیدروپونیک شامل بذرهایی مانند جو، گندم، ذرت، چاودار و مقدار کمی یونجه ( به علت گران بودن بذر ) تهیه می شود.

مزایای فن آوری علوفه هیدروپونیک:

تولید علوفه هیدروپونیک با بذر بدون خاک و با آب بسیار کم انجام می­پذیرد. مدت زمان سبز شدن جوانه بذر های سالم 7 تا 10 روز می­باشد. ارتفاع سبزه­ها در طول این مدت به 30 الی 35 سانتی متر می­رسند که در این هنگام علوفه مغذی تامین می­شود.

ارزش غذایی بالا:

علوفه هیدروپونیک نسبت به علوفه خشک یا غالت دارای مواد مغذی زیادتری می باشد. علوفه هیدروپونیک حاوی مقدار زیادی ویتامین و ریز مغذی هایی مانند کربوهیدرات و مواد معدنی می­باشد اما در علوفه خشک این منابع وجود ندارد و یا به مقدار کمی یافت می شود.

زمان رشد کمتر:

رشد علوفه هیدروپونیک طی 7 تا 10 روز می­باشد اما علوفه خشک 9 ماه زمان لازم دارد تا به سرانجام برسد؛ بنابراین علوفه هیدروپونیک در مدت زمان کمتری تولید می­شود.

کاهش هزینه 90 %تولید علوفه برای دامداران:

در تولید علوفه هیدروپونیک بسیاری از هزینه ها مانند نیروی انسانی، حمل و نقل، برداشت، مصرف انرژی آب و… وجود ندارد و حذف می­شود اما در مقابل، در تولید علوفه به روش سنتی تمامی این هزینه موجود می­باشد پس با تولید علوفه به روش هیدروپونیک می­توان هزینه ها را تا 90 %کاهش داد.

نیاز به آب کمتر:

میزان آب مورد نیاز برای تشکیل علوفه سنتی تقریبا معدل 40 تا 50 لیتر آب می­باشد اما در عوض علوفه هیدروپونیک برای رشد نیاز به آب کمتری دارد. برای مثال و درک بهتر این مطلب می­توان گفت که 1 لیتر آب برای تولید 1 کیلوگرم علوفه هیدروپونیک لازم می­باشد.

عدم استفاده از آفت کش ها:

برای رشد علوفه هیدروپونیک احتیاجی به آفت کش و مواد شیمیایی نداریم.

فواید تغذیه اسب از علوفه هیدروپونیک:

  1. ضروری بودن علوفه سبز با کیفیت بالا برای اکثر اسب ها مانند علف مرتع یا علوفه هیدروپونیک
  2. علوفه هیدروپونیک و یا علوفه سبز برای اسب های مسابقه ای غذای کاملی محسوب می شود زیرا این اسب­ها باید بر حسب نیازشان پروتئین بیشتری دریافت کنند
  3. کاهش بیماری و افزایش باروری اسب­ها زمانیکه علوفه هیدروپونیک مصرف میکنند در مقایسه با زمانیکه علوفه خشک مصرف می­کنند.

مقایسه برخی ویتامین های موجود در علوفه هیدروپونیک با علوفه خشک:

  • ویتامین آ: مقدار ویتامین آ موجود در علوفه هیدروپونیک 258% بیشتر از ویتامین آ موجود در علوفه خشک می­باشد.
  • کربوهیدرات: مقدار کربوهیدرات موجود در علوفه هیدروپونیک 15% بیشتر از کربوهیدرات موجود در علوفه خشک می­باشد.
  • سدیم: مقدار سدیم موجود در علوفه هیدروپونیک 69% بیشتر از سدیم موجود در علوفه خشک می­باشد.
  • فسفر: مقدار فسفر موجود در علوفه هیدروپونیک 56% بیشتر از فسفر موجود در علوفه خشک می­باشد.
  • کلسیم : مقدار کلسیم موجود در علوفه هیدروپونیک 34% بیشتر از کلسیم موجود در علوفه خشک می­باشد.
  • آهن: مقدار آهن موجود در علوفه هیدروپونیک 40% بیشتر از آهن موجود در علوفه خشک می­باشد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *