ساخت و تولید گلخانه خانگی کوچک

ساخت و تولید گلخانه خانگی کوچک :چه طور با استفاده از لوله های pvc  میتوان یک گلخانه کوچک خانگی را ساخت .

براساس میزان فضای در دسترس که میتوانید به گلخانه خانگی اختصاص دهید شروع به خرید وسایل لازم کنید
. این گلخانه ها غالبا برای کاشت بذر کاکتوس مناسبند و از آن جایی که خیلی کوچکند و احتمال افزایش دمای داخل گلخانه وجود دارد، آن را در فضایی می گذارند تا از تابش مستقیم آفتاب در امان باشد و همواره باید این موضوع را دانست که آفتاب صبح یا عصر برای پرورش گیاهان کافی است. (البته برای کاهش نور مستقیم آفتاب می توان از توری یا پارچه استفاده کرد.)

خلاصه مراحل ساخت گلخانه خانگی

در مرحله اول باید مشخص کرد اندازه  و ابعاد  گلخانه مورد نظر چه قدر باید باشد

در مرحله دوم لوله و اتصالات و وسایل مورد نیاز را تهیه کنید

در مرحله سوم نقشه گلخانه . قسمت های مختلف آن را روی کاغذ رسم کنید . بخش بندی قسمت های مختلف گلخانه باید بر اساس طرح تولید شما باشد .

ساختن قسمت پایینی گلخانه با استفاده از لوله ها.

در نظر گرفتن مقاومت گلخانه در برابر باد و باران و استفاده از مهار های لازمی چون پیچ به دیوار یا زمین و یا پایه های سنگین سیمان برای جلوگیری از تکان خوردن.

اتصال سایر قسمت های گلخانه به پایه، پس از ساخته شدن آن.

استفاده از نایلون و پلاستیک برای در گلخانه و افزودن زیپ یا آهنربا برای اتصال آن ها.

پوشش سرتاسری گلخانه با استفاده از نایلون یا صفحات پلی کربنات.

باید بدانید که برای ساخت یک گلخانه خانگی روش های آسانی نسبت به ساخت گلخانه های تجاری یا صنعتی وجود دارد که حتی به متخصص یا مشاور هم احتیاجی نیست.

تجهیزات گلخانه خانگی

مهم ترین بخش گلخانه علاوه بر تجهیزات کشت ،سازه گلخانه است . این سازه می تواند از جنس چوب، آهن، آهن گالوانیزه و یا انواع لوله های پلاستیکی یا اسکلتی از جنس دیگری باشند که قیمت هر کدام وابسته به کیفیت و جنس آن متفاوت خواهد بود. سپس برای استحکام گلخانه، باید اجزای اسکلت به خوبی به یکدیگر متصل شوند (با استفاده از دریل و پیچ و مهره).

پوشش سازه : غالبا برای پوشش گلخانه های صنعتی از پوشش هایی همچون شیشه، پلی کربنات، پلاستیک UV و … استفاده می شود اما مشخصا برای گلخانه های خانگی که کوچک هستند، استفاده از نایلون یا پلی کربنات هم کار را آسان می کند تا محیط گلخانه خانگی محدود شود و شرایط داخل آن تحت کنترل افراد قرار بگیرد.

باید توجه داشت که به هنگام انتخاب بهترین جهت برای ساخت گلخانه، جهت های شمالی_جنوبی یا شمال غربی_جنوب شرقی می باشند زیرا در این جهات بیشترین میزان نور به گیاهان می رسد و حتی در زمان های ابتدایی طلوع خورشید هم این نور به خوبی دریافت خواهد شد. برای فتوسنتز گیاه، نور صبح بهترین نور می باشد.

از تجهیزات مورد نیاز یک گلخانه خانگی می توانیم به موارد زیر هم اشاره کنیم:

برای راه اندازی گلخانه حتما باید سیستم های لازم که شرایط مورد نیاز رشد گیاه را فراهم میکند را خریداری کنید .هر کدام از این سیستم ها نقش متفاوتی بر روی سیستم کشت محصول دارد . به عنوان مثال سیستم گرمایش گلخانه همواره میزان گرمای لازم برای رشد گیاه را ایجاد و کنترل میکند

علاوه بر سیستم گرمایش ، سایر سیستم های مورد نیاز گلخانه از قبیل :سیستم تهویه گلخانه، روشنایی، وسایل اندازه گیری، سیستم آبیاری گلخانه، توری سایبان، کارت جلب کننده حشرات، سینی نشا، پایه برق، میز گلخانه، میز کشت سبزیجات، طبقه دیواری، سیستم روشنایی ضد آب، فن تهویه اتوماتیک با ترموستات تنظیم دما، دماسنج و رطوبت سنج دیجیتال، پایانه برق، بخاری اتوماتیک فن دار.

جهت تهیه انواع گلخانه خانگی پیش ساخته میتوانید با مشاوران ما در ارتباط باشید

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *