کشت علوفه به روش هیدروپونیک در اصفهان

کشت علوفه به روش هیدروپونیک در اصفهان

کشت علوفه به روش هیدروپونیک در اصفهان: آیا  در اصفهان کشت علوفه هیدروپونیک انجام می شود؟ بله. زیرا کشور ایران در منطقه خاورمیانه در یکی از مناطق خشک جهان با میانگین بارندگی بسیارکم نسبت به میانگین جهانی قرار دارد. شهر اصفهان نیز در بین شهرهای کشور ایران، یکی از شهرهای در معرض این فاجعه میباشد.

موضوع کمبود آب در اصفهان باعث ایجاد چالش های زیادی برای جامعه دامداران شده است. با توجه به اینکه کشور ایران نیز دارای اقلیم خشک می­باشد، تلاش­هایی در جهت ابداع سیستم های روش کشت هیدروپونیک انجام شده است که این روش راه نجات شهری مانند اصفهان می­باشد زیرا این کار یکی از راهکارهای مقابله با مسئله خشکسالی در این شهر می باشد.

آشنایی با کشت علوفه هیدروپونیک

کشت گیاهان در روش کشت هیدروپونیک در محیطی بدون خاک و در محلولهای غذایی می­باشد. در این نوع کشت تمام عناصر غذایی مورد نیاز برای رشد گیاه به صورت محلول در اختیار گیاه قرار می گیرد. از روش هیدروپونیک در اکثر کشورهای جهان برای تهیه و تولید علوفه هیدروپونیک استفاده می­گردد.

تعریف خوراک علوفه هیدروپونیک

رشد و نمو دانه غلات با رطوبت و مواد غذایی همان خوراک علوفه هیدروپونیک می­باشد که بذرهای کاشته شده با رطوبت موجود و مواد غذایی که دریافت می­کنند، واکنش می­دهند که این کار منجر به جوانه زدن آن بذر می­شود و در نهایت این بذر جوانه زده پس از گذشت 5 تا 8 روز تبدیل به علوفه می­شود. در کشور ایران، بهترین غلات برای کشت علوفه هیدروپونیک، گندم و جو می­باشد.

کشت علوفه هیدروپونیک در اصفهان شامل چه مزیت هایی می باشد؟

  1. نیازی به تهیه زمین، شخم زدن خاک و آبیاری نمی­باشد
  2. شرایط محیطی مانند دما، رطوبت و نور به راحتی کنترل می­شود
  3. در کوتاه ترین زمان و در تمام فصول از سال امکان تولید علوفه سبز محیا می­باشد
  4. جلوگیری از فرو نشست زمین
  5. خوش خوراک بودن علوفه سبز نسبت به علوفه خشک برای دام ها
  6. کاهش مصرف کود در روش هیدروپونیک

مقایسه کشت هیدروپونیک با کشت خاکی

امکان رشد گیاهان در آب به جای خاک، کشاورزان را قادر می سازد تا محیط را دستکاری کرده تا رشد گیاه سریعتر و اغلب بازده بهتری داشته باشند. طراحی کشت هیدروپونیک با آب کمتر برای کمک به پرورش گیاهان و تولید موادغذایی انجام شده است.

در روش هیدروپونیک به دلیل استفاده کمتر از آب، استقبال فراوانی به عمل آمده است. همچنین در این روش احتیاجی به خاک مناسب و مرغوب براب کشاورزی نداریم. همچنین کشت هیدروپونیک را می­توان در هر نوع آب­وهوایی که غیر قابل پیش بینی می­باشد یا حتی آب و هوای سرد انجام داد.

نحوه جلوگیری از فرونشست زمین در اصفهان

محیط زیست یکی از مهمترین میراث های ما برای آیندگان می­باشد و بهترین راه برای ماندگار شدن محیط زیست حفظ و نگهداری محیط آن می­باشد که در نهایت پایداری آن از اولویت­های هر کشوری است. کشور ایران از منظر جغرافیایی در منطقه بیابانی قرار دارد و در بین شهرهای ایران، شهر اصفهان نیز بیشتر دچار فرونشست شده است.

که با استفاده درست از منابع طبیعی قادر نبودیم که جلوی فرونشست زمین را بگیریم اما با پیشرفت علم می­توانیم جلوی این فرونشست را بگیریم. در این راستا دامداران و کشاورزان شهر اصفهان می­توانند با کشت علوفه هیدروپونیک هم صنعت دامداری را حفظ کرده و هم فروشنست زمین را کاهش دهند. زیرا با این کار آب­های زیرزمینی حفظ و نگهداری می­شوند و از وقوع فاجعه جلوگیری می­شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *