آیا کشت علوفه هیدروپونیک مقرون به صرفه است؟

آیا کشت علوفه هیدروپونیک مقرون به صرفه است؟

آیا کشت علوفه هیدروپونیک صرفه اقتصادی دارد؟ اگر دنبال پاسخ این پرسش هستید و برای رسیدن به جواب مورد نظر به این مقاله مراجعه کرده­اید، باید بگوییم بله. کشت علوفه هیدروپونیک صرفه اقتصادی دارد. اما دانستن این مطلب نیز مهم است که این کشت هم همانند کشت­های دیگر نیاز به سرمایه اولیه دارد. سودآوری این نوع کشت با رشد سریع علوفه و تولید محصولات با کیفیت حاصل خواهد شد.

روش کشت هیدروپونیک چیست؟

هیدروپونیک برای رشد گیاهان بدون وجود خاک می­باشد. در این روش برای کشت علوفه از آب و مواد مغذی استفاده می­شود تا هر آنچه که برای رشد یک گیاه موثر می­باشد را بدان بدهند. کشت هیدروپونیک انتخاب مناسبی برای کشت علوفه می­باشد، زیرا هم رشد سریع­تر اتفاق می­افتد و همچنین علوفه سبز و تازه در اختیار خواهیم داشت؛ پس به دلیل موارد ذکر شده کشاورزان و تولیدکنندگان برای تهیه علوفه مورد نیاز دام­هایشان از این روش استفاده می­کنند.

مزایای کشت علوفه هیدروپونیک:

علاوه بر مزایای علوفه هیدروپونیک برای دام، کشت علوفه هیدروپونیک چندین مزایا نسبت به روش کشت سنتی دارد که می­توان به رشد سریع علوفه در روش کشت هیدروپونیک اشاره کرد. به طور میانگین گیاهان در سیستم هیدروپونیک 30% رشد بیشتری نسبت به گیاهان در سیستم سنتی درون خاک دارند. از مزیت دیگر این کشت می­توان به مصرف آب کمتر در روش کشت هیدروپونیک اشاره کرد بدین صورت که در روش کشت علوفه هیدروپونیک آبیاری بصورت قطره­ای و با استفاده از دستگاه مه پاش می­باشد که بالتبع آب کمتری مصرف می­شود. با کشت علوفه هیدروپونیک محیط زیست سالم­تری نیز خواهیم داشت زیرا با کشت علوفه هیدروپونیک میزان زباله و آلودگی­های آن به حداقل مقدار خواهد رسید که این مهم منجر به حفظ محیط­زیست می­شود.

دلایل به صرفه بودن کشت علوفه هیدروپونیک :

از مواردی که نشان میدهدکشت علوفه هیدروپونیک صرفه اقتصادی دارد:

 • کنترل بهتر برای رشد علوفه
 • کمیت و کیفیت بیشتر در مدت زمان کوتاه
 • کاهش زمان رشد علوفه
 • عدم وجود آفت کش و علف کش و مابقی سموم
 • احتیاج به فضای کمتر
 • کاهش مصرف آب
 • کاهش نیاز به نیروی کار

از آنجایی که جمعیت جهان درحال زیاد شدن است استفاده از فضای کمتر برای صرفه جویی در مصرف آب این کشت بسیار مقرون به صرفه است. به دلیل افزایش روزافزون جمعیت جهان، استفاده از فضای کمتر برای این نوع کشت و مصرف آب کمتر، منجر به صرفه اقتصادی بیشتر می­باشد.

فواید علوفه هیدروپونیک برای دام و طیور

 1. افزایش سریع تر تعداد دام­ها
 2. با افزایش هر کیلوگرم وزن دام­ها هزینه خوراک کمتر می­باشد
 3. بهبود سلامت دام وکاهش هزینه دامپزشکی
 4. افزایش میزان باروری دام­ها و چند قلو زایی
 5. افزایش شیر دهی دام­ها
 6. افزایش تخم پرندگانی همچون مرغ، قرقاول، بقلمون و…
 7. افزایش کیفیت و کمیت محصولات دامی اعم از شیر و گوشت
 8. سازگاری با سیستم گوارش گاو و گوساله و جلوگیری از ورم و التهاب روده و معده دام­ها

برخی از تجهیزات مهم برای کشت علوفه هیدروپونیک

برای راه اندازی اولیه سیستم هیدروپونیک باید اطلاعات کافی در رابطه با میزان سرمایه مورد نیاز کشت علوفه و انواع تجهیزات علوفه مورد نیاز داشته باشید.

لیست انواع لوازم کشت علوفه هیدروپونیک:

 1. کانکس کشت علوفه هیدروپونیک
 2. سازه کشت علوفه هیدروپونیک
 3. سیتی کشت علوفه هیدروپونیک
 4. دستگاه مه پاش

چگونه کشت هیدروپونیک راشروع کنیم؟

با توجه به موارد ذکر شده در می­یابیم که کشت علوفه هیدروپونیک صرفه اقتصادی بیشتری داشته و مزایای فراوانی برای دام­ها و محیط زیست دارد و باید جایگزین کشت سنتی علوفه شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *