تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک

تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک

تجهیزات و لوازم مورد نیاز کشت علوفه هیدروپونیک: در این مقاله تجهیزات و لوازمی که جهت کشت علوفه هیدروپونیک احتیاج داریم را به اطلاع شما می‌رسانیم.

علوفه هیدروپونیک چیست؟

با پیشرفت علم در عصر جدید دامداری نیز ارتقا کرده است و با گذشت زمان محدودیت های بیشتری این موضوع را در بر می گیرد. یکی از مشکلات مهم در دامداری، علوفه می‌باشد. دامداری در عصر نو کشت علوفه هیدروپونیک را مورد بررسی و شروع قرار داده تا بهره وری بیشتری در این زمینه اتفاق بیافتد.

سیستم های تولید علوفه هیدروپونیک چگونه کار می کنند؟

شرکت نوین جوانه با سابقه درخشان و تیمی نخبه از کارشناسان به این زمینه بصورت جدی وارد شده است، و آماده خدمت کردن به دامداران گرامی است. علوفه هیدروپونیک به دلیل مصرف آب پایین با قابلیت گردش مجدد، عدم احتیاج به هزینه ای برای برداشت و عدم احتیاج به نیروی کار فراوان ( در یک فضای صد متری گلخانه هیدروپونیک فقط به یک کادر ماهر احتیاج است )، حمل و نقل ساده و… مقرون به صرفه ترین نوع کشت می باشد.

این علوفه جهت استفاده گوسفند، بز، گاو اسب، طیور و خیلی از حیوانات در همه ی فصول سال بدون در نظر گرفتن آب و هوا و دما قابلیت پرورش دارد.

چگونه علوفه کشت هیدروپونیک تولید می شود؟

در رشد هیدروپونیک محصولات کشاورزی بدون خاک رشد می کنند و محصول باکیفیت تری را به دام داران جهت کشت تحویل میدهد. هیدروپونیک از کلمات یونانی “Hydros” به معنای “آب” و “Ponic” به معنای “کار” الهام گرفته شده و به معنی روشی است که در آن آب‌ کار کرده و خاک فاقد هر گونه نقشی است. در روش هیدروپونیک ذرت، جو، گندم، یونجه، ارزن، چاودار و … بذرهایی جهت به عمل آمدن علوفه مغذی و باکیفیت بسیار برای دام و طیور هستند‌.

تجهیزات گلخانه ای هیدروپونیک:

مجموعه البرز تجهیز تمامی تجهیزات مورد احتیاج جهت کشت علوفه هیروپونیک را برای دامداران مهیا کرده است. این تجهیزات شامل مواردی همچون:

گلخانه یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک

گلخانه یا کانکس کشت علوفه هیدروپونیک باید بر مبنای احتیاج ساخته شوند زیرا فضای بسیار موجب مصرف بیهوده انرژی گرمایی و رطوبت محیط میگردد. شرکت البرز تجهیز کانکس کشت علوفه هیدروپونیک مناسب با فضای دلخواه را طراحی و تولید کرده است.

سینی کشت علوفه هیدروپونیک

استفاده کردن از سینی‌های فلزی در کشت هیدروپونیک به دلیل زنگ زدن فاقد کاربرد هستند و سبب نابودی بذر ها می شوند. بهترین جنس پلاستیکی است. همینطور سینی کشت علوفه هیدروپونیک احتیاج به مقاومت بسیاری دارد تا بتواند وزن علوفه را تحمل کند.

لوله‌های آبرسانی

در پرورش گیاهان بطور معمول از لوله‌های آبرسانی علوفه بکارگیری میشود. سبزیجاتی مثل توت‌فرنگی، اسفناج، کلم‌ها و … با لوله‌های آبرسانی آب دهی می‌شوند. برای علوفه کشت هیدروپونیک هم از این لوله ها استفاده می شود.

طبقات کشت در پرورش علوفه هیدروپونیک

طبقات در کشت علوفه هیدروپونیک باید با فاصله به اندازه صورت گیرد چون فاصله نامناسب موجب عدم رسیدن نور کافی به بذر میگردد و تهویه را هم با مشکل مواجه می کند. وزن سینی و طبقات هم باید به دقت اندازه گرفت تا مانع از خسارات احتمالی شد.

مخزن آب گلخانه

حجم مخزن آب باید به بطوری باشد که روزانه آب برای بذرها به خوبی تولید شود و جنسش مانع واکنش دادن مواد ضد عفونی‌کننده باشند.

سیستم تهویه گلخانه

برای تولید علوفه هیدروپونیک مرغوب و باکیفیت، سیستم تهویه و رطوبت گلخانه یا کانکس بسیار حائز اهمیت است. رطوبت کافی مانع از کپک‌زدگی بذرهای جوانه زده میشود. هوا باید در طبقات و قفسه ها چرخش داشته باشد و وظیفه اکسیژن رسانی به بذرها را صورت دهد

.محلول ضدعفونی کننده

برای شست و شوی بذرها و گندزدایی از این محلول استفاده میگردد تا از کپک زدگی بذر جلوگیری شود.

بذر مناسب

هر چقدر شما یک گلخانه عالی با محیطی مناسب داشته باشید، باز هم احتیاج به بذر مناسب هیچ وقت قابل فراموش شدن نیست. به همین خاطر بااهمیت ترین اصل در کشت هیدروپونیک بذر باکیفیت است که از خرابی محصول نهایی و خسارت جلوگیری میکند. در خرید بذر دقت کنید تا بذرهای شکسته، پوک و بدون جوانه را نخرید.

ایجاد نور مصنوعی

نورهای مصنوعی مناسب برای گلخانه هیدروپونیک از طیف های بخصوصی هستند. بهترین لامپ این طیف فلورسنت است.

در کشت هیدروپونیک علوفه به نکات زیر هم توجه کنید:

  • آبیاری در این کشت باید از آلودگی میکروبی و باکتریایی ایمن باشد.
  • از قوه نامیه بالای بذرهای کشت هیدروپونیک مطمئن باشید.
  • نور خورشید را در رشد علوفه هیدروپونیک فراموش نکنید.

بذرهای این کشت نباید در مقابل آفت‌کش‌ها و قارچ‌کش‌ها باشند. دما و رطوبت گلخانه را بطور متدام چک کنید تا دما و رطوبت نامناسب سبب کپک زدگی دانه‌ها نگردد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *